Organizing Team

General Organizing Chair

  1. Nafisa Islamovna Yusupova, Ufa State Aviation Technical University (USATU), Russian Federation

Program Co-Chairs

  1. Thilo Sauter, ТU Vienna, Austria
  2. Marcus Meisel, ТU Vienna, Austria

International Program Committee

  1. Jivka Ovtcharova, Karlsruhe Institute of Technology, Germany
  2. George Kovacs, Hungarian Acad. of Sciences, Hungary
  3. Andreas Fischer, Technical University of Dresden, Germany
  4. Andrey Melnikov, URIIT, Russian Federation
  5. Andrey Morozov, TU Dresden, Germany
  6. I P Bolodurina, Department of Mathematics and Information Technology, Russian Federation
  7. M. A. Verkhoturov, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  8. V. I. Petrenko, NCFU, Stavropol, Russian Federation
  9. Fariza Tebueva, NCFU, Stavropol, Russian Federation
  10. V E Gvozdev, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  11. Vadim Alimguzhin, University of La Sapienza, Rome, Russian Federation
  12. Rustem Zulkarneev, BSMU, Ufa, Russian Federation
  13. Chrysostomos D Stylios, Technological Educational Institute of Epirus, Greece
  14. Dmitry Soshnikov, MAI, Russian Federation
  15. Efim Bronstein, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  16. Enrico Tronci, University of Roma "La Sapienza", Italy
  17. Evgeny Chepin, Institute of Cyber Intelligence Systems, Russian Federation
  18. Fabio Casati, University of Trento, Italy
  19. Georgy Lebedev, Advisor to the Director of Information Technology Head of the Department of Information and Internet Technologies of the First Moscow State Medical University. THEM. Sechenova Chairman of the Internet + Medicine Committee of the Institute for Internet D, Russian Federation
  20. Georgi Popov, Technical University of Sofia, Bulgaria
  21. Gouzel Shakhmametova, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  22. Heinz Woern, Karlsruhe Institute of Technology, Germany
  23. Junichi Takeno, Meiji University, Japan
  24. Lyudmila Massel, Energy Systems Institute, Russian Federation
  25. Oleg Borisovich Makarevich, Taganrog Radio-Technical University, Russian Federation
  26. Olga I Khristodulo, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  27. Olga Nikolaevna Smetanina, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  28. Petros Groumpos, University of Patras, Greece
  29. Rustem Munasypov, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  30. Tatiana Mikheeva, Samara State Aerospace University, Russian Federation
  31. Tim Breikin, Sheffield Hallam University, United Kingdom
  32. Vadim Kartak, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  33. Viacheslav Wolfengagen, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  34. Vyacheslav Viktorovich Antonov, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  35. Yuriy Gennadievich Smetanin, RFBR, Russian Federation
  36. Bernhard D Valnion, ChR/Editorial Head d1g1tal AGENDA Institut für Innovation und Markterfolg I.G., Karlsruhe, Germany

Organizational Committee

  1. Lyudmila Vladimirovna Galimova, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  2. Dzhavit Valerevich Kuramshin, Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation
  3. K V Mironov, Institute of New Materials and Technologies Ural Federal University Department of Computer Science and Robotics Ufa State Aviation Technical University, Russian Federation


Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License.